Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource227 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource227), Fid:1200, Did:0, useCase: 0

Jolanta Dukure: "Cilvēks skrējiena laikā emocionāli atbrīvojas"

Jolanta Dukure: "Cilvēks skrējiena laikā emocionāli atbrīvojas"
soļotāja Jolanta Dukure

Plaši pazīstamā Latvijas soļotāja Jolanta Dukure īsā intervijā stāsta par nepieciešamību nodarboties ar skriešanu, skriešanas paradumiem, kā arī dod padomus, kā to labāk darīt. Vēl Jolanta ieskicē vasarā plānotās publiskās skriešanas aktivitātes Valmierā, Jāņa Daliņa stadiona apkārtnē.

Ārā sāk parādīties pavasarīgs laiks, saule un sniegs sāk pazust, vai tas ir īstais laiks sākt pievērsties skriešanas sezonai?
Principā jau skriešanas sezona turpinās visu gadu, neatkarīgi no laika apstākļiem un gadalaika. Taču šobrīd noteikti ir tas laiks, kad lielākā daļa no mums sāk lēnām mosties no ziemas miega un arvien biežāk raugās pavasara un vasaras virzienā, domājot vai nu par savu vizuālo tēlu, vai veidu kā nostiprināt veselību. Vai arī cilvēki vienkārši domā par to, kā uzsākt ko jaunu un nebijušu. Tieši šī pavasarīgā saule bieži vien ir veiksmīga motivācijas veidotāja cilvēkiem doties ārpus telpām un sākt nodarboties ar fiziskām aktivitātēm dabā. Un šeit nav nozīmes ne vecumam, ne dzimumam, ne izvēlētajam fizisko aktivitāšu veidam - tā var būt gan riteņbraukšana, gan nūjošana, gan...jebkas cits. Bet jāatzīst, ka līdzīgi kā distanču slēpošana ziemā, ko līdzīgu renesansei gada siltākajos mēnešos piedzīvo arī skriešana!

Kapēc Tu ieteiktu cilvēkiem nodarboties ar skriešanu?
Skriešana ir cilvēka pārvietošanās veids, kurā parasti pārvietošanās ātrums ir lielāks par vienkāršu iešanu , nūjošanu vai man tik labi zināmo - sporta soļošanu, tādējādi skrējiena laikā palielinās slodze gan mugurkaula un kāju locītavās, gan paātrinās sirds darbība . Šie apstākļi būtu noteikti jāņem vērā vecāka gada gājuma cilvēkiem un tiem, kam jau ir kādi veselības traucējumi, un jāizvēlas jau minētā iešana vai nūjošana. Taču, kamēr cilvēks ir varošs, darošs un visādi citādi kustībā esošs, es neko vienkāršāku un labāku par skrējienu brīvā dabā nevaru iedomāties. Ar laiku skriešana sniedz zināmu lidojuma un brīvības sajūtu. Cilvēks skrējiena laikā emocionāli atbrīvojas, izkustināts tiek viss ķermenis, un cilvēkam uzlabojas dzīves kvalitāte kopumā.

Kur Valmierā vislabāk aizvadīt savus skriešanas treniņus, ir kādas speciālas trases?
Ir reizes, kad skrienu pa šoseju, taču šobrīd aizvien vairāk novērtēju arī vienkāršu skriešanu kopā ar draugiem un domubiedriem. Viena šāda skrējiena laikā, tad arī ievēroju, ka skrējēji , nūjotāji un vienkārši sportot gribētāji Valmierā un tieši J.Daliņa stadiona apkārtnē ikdienā ir pietiekami daudz, bet izmērītas, nomarķētas un plašākai sabiedrībai zināmas skriešanas trases Valmierā nav. Par orientieriem parasti tiek izmantoti visiem zināmi objekti dabā - estrāde, Vanšu tilts, „memoriāls” utml. Zinu, ka ir skrējēju kluba „Tonuss” aplis. Taču šogad ir radusies iedeja par vairāku trašu-apļu, apvienošanu un marķēšanu, attiecīgi izveidojot lielo, vidējo un mazo apli. Tādejādi trases būtu piemērotas un vienmēr brīvi pieejamas gan skrējējiem - iesācējiem un aktīviem nūjotājiem, gan, iespējams, būtu derīgas arī cilvēkiem, kas jau skrien nopietnākā līmenī un ar to nodarbojas ilgāku laiku. Zinu, ka cilvēkiem, parasti patīk apspriest un interesē, cik kilometrus ir noskrējis pats un cik ir pieveicis otrs. Visiem zināmas un vizuāli redzamas kilometru un noskrieto metru atzīmes palīdzētu rast atbildi uz šiem jautājumiem.

Vai šovasar Valmierā ir plānoti kādi skriešanas pasākumi, organizētas aktivitātes?
Kā vienmēr, Valmierā lielākais skriešanas notikums būs „Sportlat Valmieras maratons”, taču saistībā jau ar iepriekš minētajām trasēm, valmieriešiem top vēl līdz šim nebijis un jauns projekts, kas būs domāts mērķauditorijai, ar salīdzinoši nelielu vai neesošu skriešanas pieredzi . Vidzemes Olimpiskā centra un SPORT2000 kopīgi rīkotajos aktīvās skriešanas vakaros uzsvars tiks likts uz cilvēku izglītošanu un mudināšanu pievērsties aktīvam dzīves veidam un skriešanai . Savukārt skrējēji jau ar lielāku pieredzi varēs dalīties ar padomiem un iedvesmot ar savu piemēru pārējos. Valmieriešiem klātienē būs iespēja iegūt padomus par to, kā labāk un pareizāk uzsākt skriet, cik daudz un cik bieži skriet, kādus apavus un apģērbu izvēlēties. Šādi skriešanas vakari notiks divas reizes nedēļā, sākot jau ar aprīļa vidu līdz pat vēlam rudenim. Pulcēšanās vieta būs pie jaunā J.Daliņa SPA rehabilitācijas centra (visu skriešanas apļu starta un finiša vietā), taču par precīzu laiku noteikti vēl tiks ziņots plašāk. Visi valmierieši noteikti tiks gaidīti oficiālajā trašu atklāšanas skrējienā, par kura norises laiku informācija sekos.

Ko cilvēkam vajag, lai nodarbotos ar skriešanu?
Nepieciešami ir piemēroti skriešanas apavi un pamats zem kājām!
Taču ļoti būtiska ir vēlēšanās darīt un izpratne par to, ka fiziskās aktivitātes ir ļoti svarīgs veiksmīgas un stabilas personības stūrakmens . Tāpēc aicinu nākt un darboties sevis labā, jo kā saka Rumbenieks vecākais (Jolantas soļošanas treneris): ”labākais veids kā sākt kaut ko darīt, ir vienkārši sākt darīt!”

Vai vari dot cilvēkiem no sevis kādu gudru padomu skriešanas treniņiem?
1) pareizāk būtu skriet mazāk un biežāk, nevis daudz bet reti.
2) ja vēl nav skriešanas pieredzes, tad lūgt padomu kādam zinošākam, jo "ātrāk un vairāk" ne vienmēr ir arī labāk
3) neaizmirt par ūdens nozīmi skrējiena laikā un arī pēc tam
4) padomāt par piemērotiem apaviem

Taču šīs un citas lietas noteikti tiks pārrunātas Vidzemes Olimpiskā centra un SPORT 2000 kopīgi rīkotajos aktīvās skriešanas vakaros, kuru ietvaros arī es pati aktīvi līdzdarbošos un dalīšos ar pieredzi un zināšanām. Tāpēc sekojiet info un tiekamies jau trasē!
Pavasaris taču ir jaunu iespēju un personīgo mērķu izvirzīšanas laiks!

     [+] [-]

, 2011-03-16 12:42, pirms 9 gadiem
Brīvā dabā, tas ir, mežā: piekrītu! Bet pa ielām un šosejām vairs nē, tas jau ir gandrīz ekstrēmi. A pa stadiona aplīti - neinteresanti. Emocijas tur grūti pieradināt.

  +2 [+] [-]

, 2011-03-16 12:56, pirms 9 gadiem
Ir labi, ka atrodas cilvēki, kas grib darboties . SUPER!

     [+] [-]

, 2011-03-16 22:44, pirms 9 gadiem
nu lieliski ka būs trases un skriešanas vakari

     [+] [-]

, 2011-03-16 22:48, pirms 9 gadiem
76 rakstīja: Brīvā dabā, tas ir, mežā: piekrītu! Bet pa ielām un šosejām vairs nē, tas jau ir gandrīz ekstrēmi. A pa stadiona aplīti - neinteresanti. Emocijas tur grūti pieradināt.
Protams, ka pa mežu varētu būt patīkamāk, bet ne vienmēr. Un zinu, ka Valmierā ir arī mežs- tātad, var jau arī uztaisīt trasi kādu pa mežu. Jo vairāk trašu , jo labāk, vienkārši šad tad ir vēlme pamainīt ierasto maršrutu.

     [+] [-]

, 2011-03-23 21:04, pirms 9 gadiem
Nu tad tik uz priekšu tur buru.....