Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource227 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource227), Fid:1200, Did:0, useCase: 0

Valmierietis Jānis Brakšs par spēlēšanu Francijas 1.divīzijā

VOCsports
VOCsports

Valmierietis Jānis Brakšs par spēlēšanu Francijas 1.divīzijā
Jānis Brakšs vēl "ASK/Ogre" komandas sastāvā
Foto: Ritvars Raits

23 gadus vecais aizsargs Jānis Brakšs otro sezonu aizvada Francijā, šogad pārstāvēdams 1. divīzijas (pēc ranga otrās līgas) hokeja klubu "Montpellier". Jānis atzīst, ka Francijā jūtas kā mājās. Viņš nav vienīgais latvietis komandā. Bez viņa klubā spēlē Raimonds Daņiličs un Jānis Straupe.

Kā jūties Montpeljē? Šī tev ir otrā sezona Francijā.

Jūtos ideāli. Viss tiek dots, lai spēlētu tikai un vienīgi hokeju. Jā, šī ir mana otrā sezona Francijā. Es negribētu teikt, ka šī ir mana sapņu valsts, bet tā nu ir sanācis, ka esmu šeit jau otro gadu.

Komandā esat deviņi ārzemnieki, citur minēts, ka septiņi. Tas nozīmē, ka vadība liek augstus mērķus un jāiekļūst augstākajā līgā?

Komandā ir astoņi ārzemnieki, starp kuriem trīs latvieši. Ar mani kopā arī Raimonds Daņiličs un Jānis Straupe Straupe aizvadītajā sestdienā aizvadīja pirmo spēli- M.L.. Vēl komandā ir trīs kanādieši, viens soms un viens čehs. Jā, komandai tik tiešām ir augsti mērķi, lai gan es teiktu, ka mums tomēr ne visai labi iet. Komanda ir nokomplektēta ar ļoti labiem spēlētājiem, mēs vienu brīdi bijām iedzīvojušies piecu zaudējumu sērijā ar vienas ripas starpību. Visi puiši iet un sitas līdz pēdējam, bet kaut kas visu laiku pietrūkst. Cerams, ka tuvākajā laikā viss uzlabosies. Pirms sezonas uzdevums kā minimums bija iekļūt «play-off» otrajā kārtā, vadība viennozīmīgi prasa tikai un vienīgi uzvaru. Protams, ka pats svarīgākais uzdevums ir iziet uz Magnus līgu, bet šogad pārliecinoši pretī tai iet «Brest» komanda, kur pērn spēlēja Andrejs Ignatovičs.

Daudziem Latvijā nav priekšstats par Francijas hokeju, īpaši par jūsējo līgu. Ar ko vari salīdzināt? Kāds ir līmenis? Latvijas čempionātā jūs "sistu cauri" "Ozolniekus/Monarh"?

Protams, es zinu, ko cilvēki Latvijā domā par hokeju Francijā. Viss, ko es varu pateikt - ir smieklīgi dažreiz palasīt atsauksmes. Hokejs, ko spēlē šeit, ir normāla līmeņa hokejs, un tas tiek labi apmeklēts. Komandām ir savi fani, kas brauc pat izbraukumos. Čempionāts līdzīgs Baltkrievijas atklātajam čempionātam, protams, nedaudz zemāka līmeņa, taču augstāks par Latvijas hokeja virslīgu. Ja runājam par "Ozolnieki/Monarh", tad mūsu un viņu spēle varētu būt interesanta... Ja vien mums iznāktu tikties laukumā.

Tu pērn aizbrauci uz Avinjonu. 26 spēlēs septiņi vārti un 11 piespēles. Sekoja piedāvājums no "Montpellier" un tu piekriti, vai arī Avinjona vēlējās tevi paturēt?

Pērn augustā vēl sēdēju bez līguma un tad Arturs Dzelzs man piezvanīja un uzdeva man jautājumu: Vai esmu gatavs doties uz Franciju? Es bez domāšanas piekritu, jo bija gandriz sākusies sezona, tā teikt pēdējā vagonā ielēcu, bet tas izdevās veiksmīgi, jo biju labi pastrādājis individuāli vasarā. Sezona Avinjonā man izdevās ļoti laba. Daudz vārtus un piespēles guvu vairakumā. Tā bija mana labākā sezona karjerā. Ar Avinjonu man tomēr negribējās parakstīt jaunu līgumu, jo bija personiskas problēmas. Visu sezonu man bija spiediens no treneru puses: Kāpēc es nemāku franču valodu? Tas bija mazliet šokējoši man, jo, kad pievienojos klubam, viņi zināja, ka esmu no Latvijas un Francija priekš manis ir kas jauns. Angliski viņi sarunāties negribēja, treneris bija francūzis. Par laimi klubā bija trīs kanādieši, kuri man palīdzēja tulkot. Pēc sezonas piezvanīja «Montpellier» treneris un piedāvāja nākt uz šo klubu. Es piekritu. Pateicu, kāda situācija bija iepriekšējā klubā un viņš bija pārsteigts. Man bija svarīgi, lai šeit tas neatkārtojas. Francūži ir savdabīga nācija.

Vai tev ir līgums arī uz nākamo sezonu? Droši vien tu neatteiktos no kāda augstākās līgas kluba piedāvājuma, ja tāds būtu?

Nē, līgums man ir uz vienu sezonu. Bija piedāvājums vasarā no augstākās līgas, bet finansiālie nosacījumi labāki bija šeit. Skan tas interesanti, bet tā tas ir. Augstākajā līgā dažas komandas maksā mazāk, kā šajā līgā, jo klubiem vairs nav kur kāpt uz augšu, savukārt 1. divīzijas klubi vēlas iekļūt Magnus līgā un meklē labus spēlētājus. Spēles līmenis daudz neatšķiras no augstākās līgas. Šogad līga ir palikusi spēcīgāka, daudz leģionāru - kanādieši, iecienīti arī slovāki.

Ko tev klubs nodrošina? Ir mašīna, dzīvoklis? Vai Francijas 1. divīzijā hokejists kaut ko nopelnīt var?

Komanda ir iedevusi mašīnu un dzīvokli. Nauda pietiek, lai pilnvērtīgi nodzīvotu sezonu, un, lai vasarā nekas nebūtu jadara, tikai jātrenējas. Komandas sponsori mums trijiem latviešiem apmaksā franču valodas kursus divreiz nedēļā. Valoda ir sarežģīta, bet cenšos to apgūt un jau varu daudz ko pateikt. Skolotāja ir stingra un māca tieši hokeja tematiku. Viss ir ideāli, tikai jāspēlē hokejs.

Informācijas avots: valmiera24.lv